Soukromí…

Odposlech soukromého bytu je bohužel běžnou realitou

Odposlech soukromého bytu je bohužel běžnou realitou

V parném létě, v době dovolených, služebních cest, letních „radostí“ i prožitých románků, si objednala zanedbávaná manželka velmi vytíženého podnikatele službu odhalování odposlechu. Tedy prověrku proti odposlechu ve společně užívaném bytě. Byla zde velmi často sama, opuštěná, hledající rozptýlení, které ji zažene samotu a aspoň trošku nahradí vytíženého manžela.

Provedenou kontrolou byla nalezena telefonní štěnice napojená na rozvodnou krabici pevné telefonní linky, která nahrávala veškeré hovory z pevné linky bytu. Dále byly provedeným měřením nalezeny v obývacím pokoji a ložnici dva ON-LINE radiomikrofony /tzv. štěnice/, s permanentním napájením, zajišťující jistě solidní přehled o všech aktivitách této hezké ženy uvnitř bytu … Zařízení stálo „pár korun“, ale zajistilo bezvadný přehled o dění v obou místnostech.

Odposlech bytu

Odposlech bytu

I mobilní telefon vykazoval při následně provedené prověrce na špionážní a monitorovací programy znaky, že je používán pro kompletní monitoring jeho majitelky, včetně možnosti odposlechu prostoru kolem něj. To samozřejmě pro případ, že by vyběhla na chvilku mimo … Monitorovací program skrytě nainstalovaný  v telefonu dokáže dle geopolohy telefonu odeslat rychlou zprávu, že byla právě opuštěna „bezpečná zóna bytu“ a oběť takto „vylepšeného telefonu“ odešla kousek dál. Hm … samozřejmě ukáže, kam a jak dlouho tam byla.
To je bohužel svět kolem nás, kdy lze za několik tisíc infikovat chytrý telefon, z kterého se stane rázem utajený a spolehlivý práskač, který neodpustí vůbec nic. A v případě, že je v infikovaném telefonu vyměněna  SIM karta, podá report o tom, že se tomu tak stalo. Samozřejmě zmonitoruje i to, co se dělo s telefonem i na vyměněnou SIM kartu. Mimo to zapisuje polohu telefonu, provádí monitoring probíhajících SMS – tedy od koho a kam, s jakým textem zpráva odešla a také jak přišla, je v něm veškerý monitorong telefonních hovorů, provedených hovorů přes různé chatovací aplikace, zasílá pořízené fotografie a videa infikovaným telefonem a navíc dokáže skrytá monitorovací aplikace pořídit sama i nějaké to tajné video, či fotografii přední a zadní kamerou a odeslat vše rychle útočníkovi, který tento šmírovací program do telefonu nahrál. To, že odesílá informace o navštívených webových stránkách, to je asi jasné. K tomu provádí kopie obrazovky telefonu, aby se náhodou na nic nezapomnělo, kdyby se oběť jen tak na něco podívala, třeba přečetla nějaký e-mail a ani na něj neodpovídala. Kdyby náhodou odpovídala, zafunguje takzvaný „monitoring stisku kláves“, tedy to, co si člověk na své virtuální klávesničce vyťuká a odešle. Případně vyťuká, smaže a neodešle.

Kdo a proč tyto odposlechové prostředky a monitorovací software nainstaloval, dosud nikdo neví … Snad se lze jen domnívat?

Hypotetické pokračování, ale to jsou jen divoké dohady, může vypadat tak, že si manžel s pomocí tohoto programu a nainstalovaných odposlechů, pouze ověřil, kde dělá sám chybu ve svém vztahu ke své milované ženě, zapracuje na sobě a pak už bude vše v nejlepším pořádku … Znáte to, žili pak spolu šťastně až do konce, zazvonil zvonec, pohádky je konec, vše dobře dopadlo.

No, to byla ale zběsilá hypotéza, praxe je poněkud jiná.
Autor textu: Pavel Maletínský

Soukromí?

Jistě … Asi.

Váháte-li, zda je pro Vás OTP – obranně technická prohlídka proti odposlechům, kontrola PC, kontrola telefonu na monitorovací programy, nebo osobní kontrola proti skrytým mikrofonům a tajně umístěným minikamerám vhodná, domluvte si nezávaznou a anonymní konzultaci.

Pavel Maletínský, jednatel GOLDSILVER, s.r.o.

Tel: +420 776 222 666