Soukromí …?

Odposlech bytu
Odposlech bytu
Odposlech soukromého bytu je bohužel běžnou realitou

V parném létě, v době dovolených, služebních cest, letních „radostí“ i prožitých románků, si objednala zanedbávaná manželka velmi vytíženého podnikatele službu odhalování odposlechu.
Tedy prověrku proti odposlechu, skrytým kamerám a monitorovacím programům, která byla provedena ve společně užívaném bytě.
Žena zde byla zde velmi často sama, opuštěná, hledající rozptýlení, které ji zažene samotu a nudu.

Provedenou OTP – obranně technickou prohlídkou bytu byl nejprve nalezen GSM odposlech, tedy „telefonní štěnice„, malá krabička, která obsahuje mikrofon, SIM kartu, napájecí zdroj a dokáže dokonce detekovat hlas, či zvuky v místnosti a tím upozorní „majitele“ tohoto odposlechu, že se v místnosti, kde je GSM odposlech umístěn, něco děje. A odposlech dokonce může sám zavolat na předem nastavené číslo.

Dále byla při prověrce bytu nalezena důmyslně skrytá kamera, která monitorovala u dveří bytu, kdo vešel dovnitř a opět vyšel ven. Byla s připojením na WiFi a dokázala tak ihned odesílat obraz i zvuk tomu, kdo si ji tam nainstaloval, čímž byl zajištěn perfektní přehled o tom, kdo byt navštívil, kdy odešel, jak vypadal. A minikamera samozřejmě dokumentovala všechny odchody a příchody ženy.

Odposlech bytu
Odposlech bytu

I mobilní telefon vykazoval při následně provedené IT prověrce na špionážní a monitorovací programy znaky, že je používán pro kompletní monitoring jeho majitelky, včetně možnosti odposlechu prostoru kolem něj. To samozřejmě pro případ, že by vyběhla na chvilku mimo monitorovaný byt …

To je bohužel svět kolem nás, kdy lze již za několik tisíc infikovat chytrý telefon, z kterého se stane rázem utajený a spolehlivý práskač, který neodpustí vůbec nic. Je to taková malá černá skříňka života. A v případě, že je v infikovaném telefonu vyměněna  SIM karta, podá telefon ihned zprávu o tom, že se tomu tak stalo. Samozřejmě zmonitoruje i to, co se dále dělo s telefonem i s vyměněnou SIM kartou. Mimo to zapisuje špionážní program polohu telefonu, provádí monitoring probíhajících SMS – tedy od koho a kam, s jakým textem zpráva odešla a také jaká přišla. Je v něm veškerý monitoring telefonních hovorů, provedených hovorů přes různé chatovací aplikace, zasílá pořízené fotografie a videa infikovaným telefonem a navíc dokáže skrytá monitorovací aplikace pořídit sama i nějaké to tajné video, či fotografii přední a zadní kamerou a toto vše odeslat rychle útočníkovi, který tento šmírovací program do telefonu nahrál. Dále špionážní aplikace odesílá informace o všech navštívených webových stránkách, přečtených emailech a další. K tomu provádí kopie obrazovky telefonu, aby se náhodou na nic nezapomnělo, kdyby se oběť jen tak na něco podívala, třeba přečetla nějaký e-mail a ani na něj neodpovídala. Kdyby náhodou odpovídala a něco napsala, zafunguje takzvaný „monitoring stisku kláves“, tedy to, co si člověk na své virtuální klávesničce vyťuká a odešle. Případně vyťuká, smaže a neodešle.

Kdo a proč tyto odposlechové prostředky a monitorovací software nainstaloval, dosud nikdo neví … Snad se lze jen domnívat?

Odposlech záznam hovoru

Hypotetické pokračování, ale to jsou jen divoké dohady, může vypadat tak, že si manžel s pomocí tohoto programu a nainstalovaných odposlechů, pouze ověřil, kde dělá sám chybu ve svém vztahu ke své milované ženě, zapracuje na sobě a pak už bude vše v tom nejlepším pořádku …

Znáte to, žili pak spolu šťastně až do konce, zazvonil zvonec, pohádky je konec, vše dobře dopadlo.

No, to byla ale zběsilá hypotéza, praxe je zřejmě poněkud jiná.
Autor textu: Pavel Maletínský

Soukromí?

 

Jistě … Asi.

Váháte-li, zda je pro Vás OTP – obranně technická prohlídka proti odposlechům, kontrola PC, kontrola telefonu na monitorovací programy, nebo osobní kontrola proti skrytým mikrofonům a tajně umístěným minikamerám vhodná, domluvte si nezávaznou a anonymní konzultaci.

Pavel Maletínský, jednatel GOLDSILVER, s.r.o.

Tel: +420 776 222 666